Udana współpraca Polic z miastem Pasewalk

Mija kolejny rok owocnej współpracy Polic z miastem Pasewalk. To niemieckie, położone w Meklemburgi-Pomorzu Przednim, miasteczko od lat łączy z Policami wyjątkowa więź. Na mocy porozumienia o miastach partnerskich udało się osiągnąć szereg sukcesów w obrębie gospodarki czy kultury. Kolejne podsumowanie wspólnej działalności to dobry czas na przybliżenie mieszkańcom Polic tego urokliwego miejsca.

Spotkanie z burmistrz Sandrą Nachtweih

W ostatnim czasie odbyło się kolejne spotkanie burmistrza Polic Władysława Diakuna z burmistrz Pasewalku Sandrą Nachtweih. Była to okazja do przekazania podziękowań i podsumowania dotychczasowej udanej współpracy. Gmina Police jest w stałym kontakcie z różnymi organizacjami międzynarodowymi, z którymi kooperuje w różnych obszarach społecznych i gospodarczych. Jednak to miasta partnerskie wiążą się z najściślejszymi wspólnymi działaniami. Poza niemieckim Pasewalkiem drugim zaprzyjaźnionym miastem jest Nowy Rozdół na Ukrainie.

Podczas wizyty Pani burmistrz padły następujące słowa z ust burmistrza Władysława Diakuna: „Pani Sandro — dziękuję bardzo za tak wspaniałą współpracę. Życzę Pani, abyśmy utrzymali ją nadal na tak wysokim poziomie. Życzę dalszych sukcesów w sprawowaniu Pani stanowiska i rozwijaniu małej ojczyzny”. To doskonale pokazuje wzajemną życzliwość i chęć dalszego utrzymania tak intensywnych i przyjaznych relacji. Nie da się bowiem ukryć, że przynoszą one wymierne korzyści mieszkańcom Polic. Projekt pozwolił zrealizować wiele działań skupionych na ekonomii, gospodarce, sporcie i kulturze. Niezaprzeczalnie to jedna z najlepszych i najmocniejszych współprac na pograniczu polsko–niemieckim.

 Kilka słów o Pasewalku

Wciąż trwająca bardzo dobra współpraca Polic z miastem Pasewalk to świetna okazja, aby przypomnieć, z czego słynie to niemieckie miasteczko. W pisanych źródłach po raz pierwszy Pasewalk jako miasto pojawia się w 1276 r. Pewne jest jednak, że uzyskał on prawa miejskie już wcześniej, przypuszczalnie w połowie XIII wieku. Będąc w mieście, szczególnie warto zobaczyć kilka miejsc. Na uwagę zasługują zachowane fragmenty murów obronnych, dwie bramy miejskie oraz dwie wieże pochodzące z przełomu XIV i XV w. Jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych jest natomiast XIV-wieczna, gotycka świątynia. W Pasewalku znajduje się także kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który najprawdopodobniej powstał w XII wieku. Ciekawostką jest, że w mieście urodził się Oskar Picht — wynalazca maszyny do pisania alfabetem Braille’a.

Udana współpraca Polic z miastem Pasewalk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.