Trąba powietrzna przeszła nad Policami. Mamy zdjęcia!

Trąba powitrzna nad Policami
5 (100%) 1 vote

Niespotykane zjawisko na polickim niebie

Oczy całej Polski kolejny raz zwrócone są w stronę Polic, jednak tym razem nie za sprawą Chemika Police bądź Grupy Azoty. Jak donoszą Zachodniopomorscy Łowcy Burz, 6 września wieczorem nad Policami pojawiła się prawdziwa trąba powietrza. Na szczęście trąba powietrza przeszła przez miasto nie pozostawiając większych szkód. Imponujące zdjęcia i filmiki z Polic obiegły całą Polskę. Mimo to zarówno specjalności, jak i mieszkańcy nie kryją zdziwienia – jak mogło do tego dojść?

Z małej chmury…

Wieczorem, 6 września, pogoda z minuty na minutę ulegała pogorszeniu. „Idzie burza” – takie wrażenie można było odnieść zerkając w tamtym momencie w niebo. To, co miało miejsce, zaszokowało jednak wszystkich. Kilku niezależnych obserwatorów nagrało moment formowania się trąby powietrznej – materiały te robią ogromne wrażenie. Co spowodowało powstanie trąby powietrznej?

Jak do tego doszło?

Jakie są przyczyny tego niecodziennego zjawiska? Zacznijmy od początku. Rano, w pierwszej części dnia, w regionie odnotowano przemieszczający się na wschód ciepły front atmosferyczny, który spowodował niewielkie opady deszczu. Wieczorem, również z zachodu na wschód, przesuwał się drugi front, tym razem jednak zimny. Pojawiły się również prognozowane wcześniej opady deszczu i niegroźne burze. Nic nie wskazywało jednak, że wieczór w Policach zakończy się w tak imponujący sposób! Meteorolodzy donoszą, że po godzinie 18:00 z Niemiec nad Polskę zaczęły nadciągać pierwsze komórki burzowe. Niespełna godzinę później odnotowano powstanie krótkotrwałej trąby powietrznej.

 

Unikalne w skali świata

Eksperci nie kryją zaskoczenia – chmura, która miała w sobie superkomórki burzowe, mogła doprowadzić do dużo większych zniszczeń. Nie wiadomo, dlaczego nie przeobraziła się w typowy dla tej formy mezocyklon, czyli prowadzący do tornad, wirujący prąd powietrza. Zjawisko, które mieliśmy okazję podziwiać na Polickim niebie, jest niezwykle rzadkie. Świadczy o tym chociażby fakt, iż podobne wyładowania miały miejsce w Polsce ponad rok temu w Chorzowie. Na szczęście policka trąba powietrzna nie przyniosła wielu zniszczeń – ucierpiała przede wszystkim firma w Jasienicy – Radio Szczecin podało informację, że trąba powietrzna przewróciła suwnicę i wyrwała bramy.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.