Police – najważniejsze zabytki sakralne miasta

Niezwykłe sacrum

Police to nie tylko piękna przyroda, ale także wyjątkowe zabytki. Miasto ze względu na bogate dzieje pochwalić się może unikalną architekturą sakralną i świecką. Dawne kościoły i kapliczki zachwycają przede wszystkim dbałością o detal a także wspaniałymi elementami dekoracyjnymi. Poniżej znajduje się opis wszystkich zabytków sztuki sakralnej, które podziwiać można w mieście Police.

Kościół Mariacki

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Policach

 

 

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Policach zlokalizowany jest przy ulicy Mazurskiej 1. Budowla powstała w 1894 roku, dzięki czemu jej fasada i wnętrze przybrały popularny ówcześnie styl neogotycki. Wraz z rozbudową miasta, pojawiła się potrzeba powiększenia dotychczasowej parafii. Tak też powstał „nowy” kościół, który zastąpił ten pochodzący z XIII wieku (tzw. „kaplicę gotycką). Budowlę wyróżnia przede wszystkim strzelista wieża i ceglana fasada. Podczas wojny kościół doznał znacznych zniszczeń w postaci chociażby pożaru dachu czy też grabieży większości wystroju. Dziś jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli Polic.

 

 

 

Kaplica Gotycka

Kaplica gotycka na pl. Bolesława Chrobrego w Policach

 

Kaplica gotycka, potocznie zwana również „małym kościółkiem”, znajduje się na Starym Rynku miasta. Jest to pozostałość pochodzącego z XIII wieku kościoła Mariackiego, który w 1895 roku został rozebrany ze względu na zły stan techniczny. Pierwotnie budowla pełniła funkcję kostnicy, później mieściła się tu kaplica, która przeobrażona została na obiekt handlowy. Na początku XXI wieku Kaplica Gotycka poddana została gruntownej renowacji, którą zwieńczyła imponująca iluminacja. Obecnie jest to siedziba Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

 

 

 

Znaki przeszłości

Zabytki sztuki sakralnej to nie tylko świadectwo o dawnych tradycjach i przeżywaniu wiary, ale także symbol miasta oraz jego rozwoju. Budowle takie jak kościoły i kaplice to świetne źródło informacji na temat historii miejscowości a także losach jego dawnych mieszkańców. Najlepszym tego przykładem mogą być chociażby grobowce znajdujące się w podziemiach „małego kościółka” czy też stworzone przez warszawskiego artystę Kazimierza Bieńkowskiego imponujące sgraffito w prezbiterium i nawie kościoła Mariackiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.