Police – historia miasta

Police - pocztówka z 1927 roku

A to historia!

Historia wielu osobom kojarzy się jedynie z nudnym przedmiotem w szkole. Jednak czy zawsze musi tak być? Police to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych miast województwa zachodniopomorskiego. Swój niezwykły charakter miasto zawdzięcza nie tylko unikalnym zabytkom i otoczeniu pięknej przyrody, ale także niesamowitej historii. To ona w bezpośredni sposób wpłynęła przecież na dzisiejszy kształt Polic i jego mieszkańców. Historia Polic pełna jest barwnych i zaskakujących momentów, które potrafią wiele powiedzieć o charakterze miasta.

Na początku było…

Osady na tych terenach zaczęły powstawać jeszcze w czasach paleolitu, około 8 tys. lat p.n.e. Koczowników przyciągała zapewne żyzna ziemia i wyjątkowa natura – to wokół Jeziora Świdwie tworzono pierwsze budowle.  W czasie późnego neolitu na terenach Wysoczyzny Mścięcińskiej osiedli przedstawiciele kultury ceramiki sznurkowej. Między IX a XI wiekiem w tym miejscu powstał słowiański gród obronny – był to ogromny krok w rozwoju tutejszego regionu. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą natomiast z XIII wieku, kiedy to książę zachodniopomorski Barnim I nadał Policom prawa miejskie.

Pierwsze osady powstawały wokół Jeziora Świdwie

Dalsza historia miejscowości to jednak walka  o autonomię. W XIV wieku książę Otto III, w obawie o dominację w regionie rozrastających się Polic, włączył miasto w granice Szczecina.

Co było dalej?

Miasto odzyskało prawa miejskie dopiero w 1808 roku. Wtedy mogło znów zacząć się rozwijać i rozbudowywać. W tamtym okresie powstawały głównie budynki użyteczności publicznej takie jak ratusz, szkoły czy też kościół. Dużą sensacją było stworzenie w regionie stoczni rzecznej i w późniejszym czasie – fabryki benzyny syntetycznej. Niestety proces rozbudowy miasta przerwany został przez wybuch II Wojny Światowej. W tym czasie w regionie powstało 8 obozów pracy i filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, w którym poległo ponad 9 tysięcy Polaków. Po wojnie miasto zdobyła Armia Czerwona – tworząc w Policach miejsce przerzutowe zrabowanych przedmiotów do Rosji.

Komendantura obozu Aussenlager Pölitz

Można odetchnąć…

Zawirowania kończyły się tak naprawdę dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy to sytuacja polityczna uległa stabilizacji. W regionie powstało wówczas wiele działających do dziś fabryk chemicznych, które zapewniały pracę miejscowym. Miasto stopniowo rozrastało się i odzyskiwało dawny blask. Dziś Police to miejscowość nowoczesna i zadbana, którą cechuje przede wszystkim polska gościnność i otwartość.

Odrestaurowane Stare Miasto Polic

Oficjalna strona Polic – znajdziesz na niej więcej ciekawostek związanych z miastem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.