Ogromna ewakuacja w Policach. To przez bombę!

Rate this post

Tego w Policach jeszcze nie było! Po tym, jak 5 grudnia na terenie ZWIK przy ul. Tarnowskiej w Policach znaleziono niemal 250-kilogramową bombę, ewakuowanych zostało 25 tysięcy mieszkańców! Podajemy szczegóły całej akcji.


Niewybuch z czasów Wojny


Podczas wykopów wykonywanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji odkryto bombę lotnicza z okresu II Wojny Światowej. Okazało się, że jest to niewybuch, którego waga wynosiła ok. 250 kg, a promień rażenia ustalono na ok. 1,5 km. Postanowiono, że bombę trzeba zdetonować. Ale oczywiście najpierw konieczna była ewakuacja mieszkańców i przewiezienie ładunku w odpowiednie miejsce.


Wielka ewakuacja

Ewakuację zaplanowano na niedzielę, 9 grudnia. Ewakuowano ok 25 tys. osób, które mieszkają na obszarze potencjalnego rażenia. Ewakuacja odbyła się rano, ludzi wywoziły do wyznaczonych miejsc specjalne autobusy. Nie wszyscy jednak chcieli dać się ewakuować. Starsze i schorowane osoby nie chciały opuszczać mieszkań.


Cel: zdetonować bombę


Koniec końców wszystko przebiegło jednak sprawnie i niedługo po 12.00 mieszkańcy mogli już wrócić do domów. Bomba została przewieziona i zdetonowana na poligonie w Drawsku Pomorskim. Po całej akcji odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działania sztabu kryzysowego. Burmistrz Władysław Diakun dziękował wszystkim zaangażowanym, a szczególnie saperom z V Pułku Inżynieryjnego z Podjuch.

Nie ma jednak wątpliwości, że cała akcja była tak sprawna przede wszystkim dzięki zgodzie i dobrej współpracy naszych polickich władz. Brawo i dziękujemy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.