Poznaj wyjątkowe zabytki sakralne gminy Police

Perły Równiny Wkrzańskiej

Gmina Police słynie w całej okolicy z przepięknych zabytków architektury sakralnej. Kiedyś to właśnie kościoły gromadziły co tydzień całe wsie i a ich wystrój oraz architektura to wyjątkowe świadectwo minionych czasów. Co wyróżnia architekturę sakralną w gminie Police? Jakie wyjątkowe budowle znaleźć można w jej granicach?

Kościół w Tatyni

Kościół św. Pawła w Tatyni

 

Tatynia to niewielka wieś położona w gminie Police. Kościół św. Pawła jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych oraz najbardziej wyjątkowych obiektów tego typu w skali całego kraju. Budowla powstała pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako kościół ewangelicki. To, co wyróżnia świątynię, to z pewnością wyjątkowa, drewniana fasada o ryglowej konstrukcji. Kościół cechuje również orientowana, halowa nawa a także piękny ołtarz.

 

 

Kościół w Jasienicy

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy

 

Kościół w Jasienicy to jeden z trzech najstarszych kościołów w okolicy. Jego powstanie datowane jest na rok 1299, kiedy wzniesiono w tym miejscu pierwszą świątynię. Przebudowano ją przy użyciu piaskowca w XIV wieku po pożarze. Później odbudowano w stylu gotyckim a także wzmocniono o wieżę oraz kruchtę. Kościół cechuje przede wszystkim strzelista nawa oraz wykonana z cięgieł fasada oraz wieża o ryglowej konstrukcji.

 

 

 

Kościół w Niekłończycy

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy

 

Kościół w Niekłończycy to piękny przykład architektury barokowej. Budowla powstała w 1778 roku a jej fundatorem był ówczesny król Prus, Fryderyk II Wielki. Świątynie charakteryzuje przede wszystkim świetnie zachowana fasada ryglowa oraz wspartą na 10 słupach, drewnianą emporą. Wyróżniają ją również XIX-wieczne żyrandole a także przykościelna figurka Chrystusa wykonana z piaskowca.

 

Klasztor Augustianów w Jasienicy

Klasztor Augustianów w Jasienicy

Ruiny klasztoru Augustianów co roku przyciągają setki turystów. Niegdyś budowla ta zachwycała rozmachem i pięknem.  Decyzją księcia pomorskiego Barnima III na ziemie te w XIII wieku przybyli zakonnicy. W znacznym stopniu przyczynili się oni do rozwoju okolicy – uregulowali rzekę Gunicę, otwarli młyn, łowili ryby, hodowali owce i świnie. W czasach reformacji budowla pełniła funkcje świecie. Klasztor z biegiem lat zaczął podupadać i dziś podziwiać możemy jedynie jego ruiny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.