Niebezpieczny wybuch gazu w Pilchowie

wóz strażacki
5 (100%) 2 votes

Niebezpieczny gaz

Coraz niższe temperatury za oknem i zbliżająca się do nas wielkimi krokami zima oznaczać mogą tylko jedno – sezon grzewczy w Policach uznać można za rozpoczęty. Nowoczesne technologie oraz modernizacja sieci sprawiają, że  wybuchy gazu w Polsce są coraz rzadsze. Niestety problem ten wciąż istnieje. Początek sezonu grzewczego przyniósł mieszkańcom Pilchowa wiele chwil grozy – w jednym z domów jednorodzinnych doszło do wybuchu gazu. W wyniku wybuchu ewakuowano aż 10 osób. Jak doszło do tego wypadku? Jak zapobiegać wybuchom gazu?

O krok od nieszczęścia

To wydarzenie wstrząsnęło całą okolicą. W położonym nieopodal Polic Pilchowie doszło to przerażającego wydarzenia – wybuchu gazu w domu jednorodzinnym. Sytuacja miała miejsce przy ulicy Wołczkowskiej w Pilchowie. Do wybuchu doszło kilka minut po godzinie 7:00. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jak mówi Piotr Maciejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Policach:

Ewakuowanych zostało łącznie 10 osób, na szczęście nikt nie został poszkodowany w wyniku wybuchu.Piotr Maciejczyk

W budynku odłączono media (prąd, gaz, wodę) oraz dokonano pomiarów stężenia tlenku węgla oraz metanu. Po przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu niższej kondygnacji oraz niestwierdzeniu niebezpiecznych stężeń, domownicy mogli powrócić do swoich mieszkań.

Wadliwy piec – jak przeciwdziałać tragedii?

Jak podaje nasz informator, przyczyną eksplozji był wadliwy lub źle podłączony piec. Nowy, zainstalowany dzień wcześniej piec gazowy spowodował eksplozję – jak mogło do tego dojść? Póki co mieszkańcy nie znają szczegółów zdarzenia. Jak zapobiegać takimi zdarzeniom?

  • Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej.
  • Nigdy nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w łazience.
  • Zamontować czujnik czadu i gazu.

Miejmy nadzieje, że to pierwszy i ostatni wybuch gazu w okolicy. Gaz to niezwykle niebezpieczna substancja – nawet chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do nieszczęścia. Wydarzenie z Pilchowa pokazuje, że nawet nowy piec nie daje stuprocentowej pewności. Dlatego wszystkim mieszkańcom Polic polecamy nabycie i zamontowanie czujników czadu oraz gazu. Już tylko kilka złotych wystarczy, by zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych.

 

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish_fire_brigade_car.jpg

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.