Uroczyste otwarcie Skwerów Wielkich Polaków w Policach

skwer wielkich Polaków w Policach
5 (100%) 1 vote

Ważny dzień dla Policzan

W przeddzień obchodów Dnia Niepodległości w polickim Parku Niepodległości odsłonięte zostały Skwery Wielkich Polaków. Tablice upamiętniają wybitnych Polaków, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w walce o wolną i niezależną Polskę: Marszałka Józefa Piłsudskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość poprzedzona została Mszą Świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Henryk Wejman

Miejsce pamięci

Powstanie Skwerów Wielkich Polaków w Policach to zasługa tutejszej „Solidarności”. Niezależny Związek Zawodowy w ten sposób  chciał uczcić wybitnych, zasłużonych dla kraju Polaków. Nowo powstałe skwery mają przypominać o Józefie Piłsudskim, Ryszardzie Kaczorowskim oraz Lechu Kaczyńskim i zachować pamięć o bohaterów w sercach Policzan. Każdy ze skwerów zawiera kamień z pamiątkową tablicą, która opisuje postać poszczególnego męża stanu. W przyszłości planowane jest poszerzenie skwerów o kolejnych zasłużonych w walce o wolność Polski.

Symbole wolności

Przed odsłonięciem pamiątkowych tablic w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza odbyła się uroczysta Msza Święta. Do kościoła wniesiono również obraz Matki Bożej Robotników Solidarności oraz miniaturę Krzyża Nowohuckiego – symbole walki o wolność narodu. Kazanie zakończone zostało słowami modlitwy księdza Piotra Skargi:

Boże, Rządco i Panie narodów,

z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,

a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,

błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,

chwałę przynosiła Imieniowi Twemu

a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Uroczyste obchody

Po Mszy świętej obchody przeniosły się do polickiego Parku Solidarności. W uroczystości odsłonięcia tablic pamiątkowych wzięli udział Halina Szymańska (szefowa Kancelarii Prezydenta RP), parlamentarzyści, działacze samorządowi oraz mieszkańcy Polic. Moment odsłonięcia tablic uświetniony został przez list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytany przez Halinę Szymańską:

Jestem przekonany, że ta kształtująca się na nowo przestrzeń publiczna, w której już uprzednio znalazły się pomniki poświęcone Ludziom „Solidarności” i papieżowi św. Janowi Pawłowi II, będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu Państwa społeczności. Niechaj miejsce to będzie widomym znakiem patriotyzmu mieszkańców Polic oraz symbolem zbiorowej pamięci, dziedzictwa i tożsamości naszego narodu. Powstanie polickiego Skweru Wielkich Polaków uważam za szczególnie istotne i cenne wobec zbliżających się obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Odrodzenie Polski dokonało się dzięki zaangażowaniu milionów obywateli, którzy położyli olbrzymie zasługi, zarówno walcząc zbrojnie przeciw zaborcom i najeźdźcom, jak i rzetelnie pracując na rzecz odbudowania kraju zrujnowanego przez Wielką Wojnę. Chciałbym, abyśmy my, współcześni, uroczyście wspominając wydarzenia z lat 1918-1921, uczyli się od naszych przodków tego, jak w codziennej praktyce przejawiać się winna miłość Ojczyzny. Prezydent RP Andrzej Duda

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.