Ponad miliard złotych zysku polickiej spółki

Grupa Azoty - Zakłady Chemiczne w Policach
5 (100%) 1 vote

Imponujące rozpoczęcie sezonu

Police to miasto, w którym przemysł ma się naprawdę dobrze. Świadczą o tym chociażby imponujące wyniki polickiej spółki chemicznej. Zdumiewający wynik firmy nie przeszedł bez echa w ogólnopolskiej telewizji i wiadomościach ze świata biznesu. Co sprawiło, że spółka Grupa Azoty w Policach odniosła tak duży sukces?

Ogromne liczby

Firma pierwsze półrocze zakończyła wynikiem robiącym ogromne wrażenie. Przychody za pierwsze półrocze wyniosły ponad 1,349 mld złotych. Warto dodać, że jest to wynik lepszy od analogicznego okresu w 2016 roku – pod tym względem odnotowano zyski o ponad 58 mln złotych wyższe.  Działalność operacyjna spółki przyniosła aż 127 mln złotych zysku. To aż 36 mln złotych więcej niż w poprzednim roku. W bezpośredni sposób przełożyło się to na wynik finansowy firmy – zysk w 2017 roku wzrósł aż o 30% i wyniósł ponad 100 mln złotych.

Sekret sukcesu

Wydaje się, że za tegorocznym sukcesem firmy w głównej mierze stoją świetne wyniki w segmencie pigmentów. To policka spółka jest kluczowym producentem tych surowców w Polsce. Specjaliści nie ukrywają, że zainteresowanie policką bielą tytanową jest ogromne – z pewnością przełoży się to na dalsze zwiększanie produkcji,  a co za tym idzie i zysków. Cieszy również fakt, że grupa Azoty nie zwalnia (jak to było chociażby w przypadku Puław) nawet w przypadku wyższych niemal o 20% cen gazu, co w znacznym stopniu zwiększa koszty stałe produkcji.

Nie każdy świętuje

Jednak sukces polickiej spółki nie wszystkim jest na rękę. Niektórzy obserwatorzy rynku i inwestorzy nie kryją zaskoczenia tak dobrymi wynikami Grupy Azoty. Wciąż bowiem trwa konflikt na gruncie prawnym między miejscowymi sądem oraz prokuraturą o domniemane nieprawidłowości w polickiej spółce. Mowa tu o dochodzenie roszczeń wobec byłych członków zarządu w sprawie wydobycia fosforytów przez spółkę zależną Afriq. Konflikt zaostrza również podejrzenie, że składy sędziowskie mogły być ustalone, dzięki czemu winni nie ponieśli dotąd żadnej kary. Ciężko stwierdzić czy i kto zawinił oraz kto ma rację w tym sporze. W oczekiwaniu na ostateczny wyrok, wszystkim pracownikom Grupy Azoty gratulujemy świetnego wyniku w tym półroczu i życzymy sukcesów w dalszej pracy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.