O krok od tragedii: policcy strażacy ratują dzieci dryfujące na krze

ćwiczenia na akwenie wodnym w policach - państwowa straż pożarna w policach

Kiedy zabawa prowadzi do nieszczęścia

Grudzień w pełni – coraz niższe temperatury i opady śniegu sprawiają, że w naszej okolicy pojawia się sporo amatorów zimowych szaleństw. Nasze miasto to przecież region, który słynie z miłośników aktywnego spędzania czasu. Historia pokazuje jednak, że zima sprzyja nie tylko dobrej zabawie, ale także brawurze i często niezbyt rozsądnym pomysłom. Do takich należy chociażby ślizganie się lub jeżdżenie na łyżwach po zamarzniętej tafli jeziora bądź rzeki. Fanów takich zabaw wciąż nie brakuje, dlatego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach postanowiła przeprowadzić nowatorskie ćwiczenia. Zobaczcie mrożące krew w żyłach zdjęcia!

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Mimo wielu ostrzeżeń co roku słyszymy o śmiałkach, którzy decydują się na zabawę na zamarzniętej tafli jeziora lub rzeki. Niestety często takie „zabawy” kończą się tragicznie. Statystyki pozostają bezlitosne – co roku w okresie zimowym z powodu utonięcia ginie około dwudziestu osób. Z tego powodu  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach postanowiła zorganizować wyjątkowe ćwiczenia. Scenariusz przewidywał, że na wysokości polickiej plaży zauważone zostaną dzieci dryfujące na krze, które wzywać będą pomocy. Tak też się stało. W ćwiczeniach brali udział strażacy OSP, PSP oraz ZSP Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Jako pierwsi na miejsce wezwania przybyli strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej. OSP przystąpiło do ratowania dzieci przy pomocy deski ortopedycznej, która zabezpieczona była linką.

Zachowaj ostrożność

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego, które miały miejsce w naszym mieście, to dobry sposób, by strażacy przygotowali się na każdą ewentualność. Pamiętaj, że będąc wokół oblodzonych akwenów wodnych, musisz zachować szczególną ostrożność. Jeśli planujesz łowić ryby, koniecznie załóż suchy  i wypornościowy skafander. Pod żadnym pozorem nie próbuj przechodzić przez zamarznięte jezioro! Warstwa lodu może okazać się krucha i cienka, co prowadzać może do prawdziwego nieszczęścia. Chcesz pojeździć na łyżwach? Wybierz prawdziwe lodowisko! Nie ryzykuj – nawet niewinna zabawa na lodzie prowadzić może do prawdziwego nieszczęścia. Wszystkim fanom zimowych szaleństw życzymy nie tylko dużo dobrej zabawy, ale także roztropności i zdrowego rozsądku.

 

Źródło zdjęcia: http://www.gs24.pl/wiadomosci/police/a/police-troje-dzieci-dryfowalo-na-krze-na-szczescie-to-tylko-cwiczenia-zdjecia,12767997/

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.