Nielegalni imigranci w polickiej fabryce?

imigranci w policach

Ta sprawa szokuje

Do szokujących informacji dotarli dziennikarze gazety New York Times – czy w polickiej fabryce pracują nielegalni imigranci z Korei Północnej? Ponoć jeden z pracowników stoczni miał przyznać, że jest z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Czy doniesienia te okażą się prawdziwe? Dlaczego sprawa ta budzi tak wiele kontrowersji? Co to oznacza dla polickiej stoczni? O opinię spytaliśmy mieszkańców naszego miasta.

Czy to prawda?

W rozmowie z dziennikarzem gazety New York Times jeden z pracowników miał przyznać: „Tak, jesteśmy z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Przebywamy tu od jakiegoś czasu”. Do koreańskiego obywatelstwa przyznało się jeszcze czterech innych mężczyzn. Informacja o zatrudnionych w Polsce Koreańczykach obiła się szerokim echem w amerykańskiej prasie. Od wielu miesięcy konflikt na linii Korea-Ameryka zaognia się. Korea Północna nie ustaje w swoich groźbach dotyczących wykorzystania broni jądrowej przeciwko Ameryce. Z tego powodu Stany Zjednoczone oraz kraje członkowskie NATO zdecydowały się na wykluczenie ze światowej gospodarki Korei Północnej oraz jej mieszkańców.

W pogoni za normalnym życiem

Decyzja Stanów Zjednoczonych o wykluczeniu Korei Północnej z światowej gospodarki jest zrozumiała. Inni jednak nie podzielają tego stanowiska. Niektórzy mieszkańcy Polic komentują sprawę w ten sposób :

Oni wyjeżdżają tak, jak myśmy wyjeżdżali za czasów PRLu.mieszkaniec Polic

Przypominamy: w grudniu 2017 roku miejsce miało przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która nakłada na wszystkie państwa obowiązek wydalenia z kraju pracowników pochodzących z Korei Północnej. Jednak ciężko w tym sporze o jednoznaczne stanowisko. Sprawy nie komentuje również szefostwo stoczni, które musiało przecież wiedzieć o narodowości zatrudnianych pracowników. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w Polce pracuje około 450 Koreańczyków. Niemal wszyscy wykonują pracę fizyczną: na plantacjach i w fabrykach. Nasi reporterzy będą monitorować tę sprawę.

 

Źródło zdjęcia: https://www.nytimes.com/2017/12/31/world/europe/north-korea-poland-workers.html

https://www.wprost.pl/kraj/10095450/nyt-w-polsce-nadal-zatrudnia-sie-pracownikow-z-korei-polnocnej-mimo-obiekcji-usa.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.