Historia Klubu Sportowego Chemik w Policach

KS Chemik w 1968 roku
5 (100%) 1 vote
Herb Klubu Piłkarskiego „Chemik” Police

Duma regionu

Historia powstania największej i najpopularniejszej drużyny piłkarskiej w regionie sięga 1968 roku, kiedy to istniejący wywczas Klub Sportowy „Promień” przekształcony został w KS „Chemik” Police. Dlaczego tak się stało? I z czego wynika nietypowa nazwa klubu? Co ciekawe, w tamtym okresie większość składu drużyny obejmowała w głównej mierze pracowników Zakładów Chemicznych Police – uzasadnioną decyzją było więc przyjęcie nowej nazwy „Chemik”. Pierwszym prezesem Chemika był Ireneusz Zdulski, a do najważniejszych działaczy zaliczyć należy chociażby Zygmunt Walkowiaka, Henryka Karczyńskiego, Konrada Lapisa, Achillesa Nucosa czy też Rocha Orzechowskiego.

Trudne początki

Początki Klubu Sportowego to niełatwy czas. Hotel Zakładów Chemicznych Police był pierwszą siedzibą drużyny co sprawiło, że jego rozwój był naprawdę utrudniony. Mimo to w Chemiku prężnie działały cztery sekcje: piłki nożnej, żeglarstwa, szachowa oraz podnoszenia ciężarów. Brak odpowiednich sal, sprzętu i zaplecza sportowego nie ułatwiały rozwoju klubu. Mimo że klub liczył w tamtym czasie około 300 członów, ciężarowcy trenować musieli chociażby w piwnicach hotelu zakładowego. Trudne warunku nie zniechęciły jednak sportowców – jeszcze w 1972 dzięki staraniom całej społeczności i funduszom Zakładów Chemicznych udało się oddać do użytku Pawilon Sportowy na stadionie w Policach.

Młodzież i oldboje

Na Klub Sportowy „Chemik” Police składa się kilka jednostek: pierwszy zespół, drugi zespół, grupy młodzieżowe oraz tak zwani „oldboje”. Chemik znany jest ze świetnej atmosfery i udanej współpracy międzypokoleniowej. Nie brak tu ludzi w każdym wieku, których łączy pasja do sportu oraz przywiązanie do regionu. Widać to również w działającej przy Klubie Akademii Piłkarskiej, która zrzesza dzieci od wieku przedszkolnego. Oldboje to natomiast byli piłkarze i sympatycy „Chemika”, którzy znani są ze swojego zaangażowania w sprawy charytatywne oraz pomoc dla innych.

Przyjaźń i szacunek

Do najważniejszych sukcesów „Chemika” Police zaliczyć można przede wszystkim ¼ Pucharu Polski seniorów w 1989 oraz 2000 roku a także Mistrzostwo Polski juniorów młodszych w 2011 roku. Lista osiągnięć nie jest długa, ale czy to ważne? Klub znany jest z pielęgnowania ducha prawdziwego sportu i aktywizowania okolicznej społeczności. Dobre chęci i wyjątkowa kultura gry wystarczają, by drużyna cieszyła się bezgraniczną sympatią mieszkańców. Wszystkim zawodnikom Klubu Sportowego Police życzymy dalszych sukcesów i dobrych wyników w sporcie!

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.