Bunkier przerodził się w… muzeum. W polickim schronie zgromadzono eksponaty z czasów PRL

W zeszłą sobotę, 7 kwietnia, w Policach otwarto zupełnie nietypowe muzeum. Co w nim niezwykłego? To, że mieści się w bunkrze z czasów II wojny światowej zlokalizowanym przy ulicy Mieszka I. Jest on najdłuższym tego typu budynkiem na terenie naszej gminy. Kiedyś zapewniał schronienie dla co najmniej pięciuset osób. Dziś skrywa kilkaset fascynujących eksponatów z drugiej połowy ubiegłego wieku. Co dokładnie zobaczymy w opuszczonym schronie i dlaczego nie można przepuścić okazji, by go odwiedzić?

Dar dla mieszkańców i od mieszkańców

Jak doszło do stworzenia w polickim bunkrze muzeum PRL-u? Wszystko zaczęło się od powstania Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych z Trzebieży. Jak relacjonował portalowi ipolice.pl Dariusz Stawiński, prezes organizacji, członkowie stowarzyszenia zwrócili się do burmistrza Polic z prośbą o możliwość zagospodarowania bunkra na swoje spotkania. Ten zgodził się bez wahania, ale spytał: „To tylko dla siebie będziecie mieli? Pomyśleliście o mieszkańcach Polic?”. Kiedy uczestnicy zaczęli prace nad przystosowaniem schronu, mieszkańcy sami dopytywali, czy w tym miejscu znajdzie się jakieś muzeum. Pomysł został podchwycony, a w wyjątkowym dla miasta miejscu powstała unikatowa ekspozycja.

Podróż wehikułem czasu

Pamiątki, które zgromadzono w bunkrze, pochodzą z prywatnych zbiorów członków stowarzyszenia. Już teraz wiadomo jednak, że kolekcja będzie się rozrastać. Podczas otwarcia muzeum mieszkańcy, którzy bardzo licznie odwiedzili to miejsce, chętnie zapowiadali przekazanie w ręce stowarzyszenia własnych zbiorów. Zostaną one przyjęte w depozyt i udostępnione zwiedzającym, tak by ekspozycja stawała się coraz ciekawsza i bardziej różnorodna. Już teraz w schronie obejrzeć możemy wyposażenie kuchni i jadalni, odtwarzacze winylowe, pocztówki grające, zabawki, telefony, drobne przedmioty użytku codziennego, a nawet motocykle i… stare wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Wszystko z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wystawę można oglądać w każdą sobotę w godzinach od 13.00 do 16.00. Do odwiedzenia bunkra gorąco zachęca sam burmistrz Polic, Władysław Diakun.

Jest tutaj dużo schronów, różnej wielkości i różnego przeznaczenia, a ten jest najdłuższy. Dlatego cieszę się, że został on tak dobrze zagospodarowany – dla policzan i odwiedzających gminę.  Jeden taki skarb już mamy w okolicach starej fabryki, tam jest wspaniałe muzeum z różnymi eksponatami. A tutaj mamy uzupełnienie tego, co tam jest.Władysław Diakun

My również namawiamy do odwiedzenia wyjątkowej ekspozycji. Naprawdę warto!

Źródło zdjęć:

http://www.police24.pl/police-informacje-regionalne/2767-bunkier-pelen-eksponatow-z-czasow-prl.html

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.